Vajda Attila hiába sikeres sportoló, a téli felkészülés neki sem a kedvence. Azonban tudja, szükség van erre is, hiszen sportágában nyolc hónapig kell felkészülni a három hónapos versenyidőszakra.
Az olimpiai bajnok kenus Vajda Attila tisztában van vele, hogy sikereihez rengeteg edzésre van szüksége, de a mostani időszakot saját bevallása szerint is nagyon nem szereti.
„Ez a legrosszabb időszak, amikor bejövünk a vízről és lekerülnek a lapátok. Ezen a héten van az első téli edzés, amely többnyire súlyzózásból, futásból és úszásból áll” – mondta a Pekingben 1000 méteren olimpiát nyert sportoló, aki szerint legalább két hét kell a szervezetének, hogy átálljon a másfajta edzésmunkára.
Ez számokban azt jelenti, hogy a heti három úszóedzésen napi 3300-3600 métert úsznak, a futások különböző távokat jelentenek, de van olyan nap, amikor 8-10 kilométer a penzum. A súlyzózások mellett van egy speciális gyakorlatuk is, melyet egy 16 kilós golyóval végeznek. Ennek a 90 percen át tartó emelgetésével szinte az összes izomcsoportot megmozgatják.
„Tizennyolc éve minden téli felkészülés során elhatározom, hogy abbahagyom a kenuzást. De aztán mindig meggyőzöm magam, hogy érdemes csinálni. Furcsa egy sportág a mienk, hiszen nyolc hónap alapozás után van három hónap versenyünk. Ott azonban végig toppon kell lennünk” – érzékeltette jelenlegi hangulatát Vajda.
A felkészülést azonban színesíti, hogy a téli munka során sokféle sportágat alkalmaznak, hiszen a már említett úszás és futás mellett fociznak, de vannak, akik síelni is elmennek kevés szabadidejükben. Attila a napi két edzés mellett többnyire pihen, tanul, vagy az ügyeit intézi, de a mostani hétvégét a nem éppen pihenésnek számító betonozással fogja tölteni.
Ugyanakkor tisztában van vele, hogy a téli „szenvedésnek” éppen szegeden lehet meg a gyümölcse, hiszen jövőre a Tisza-parti városban rendezik a világbajnokságot, amely egyben olimpiai kvalifikációs verseny is.
„Olyan lesz, mint egy főpróba az olimpia előtt. Engem külön motivál Szeged, hiszen 2006-ban itt bronzérmet szereztem, és bár nagyon jó volt a dobogó harmadik fokán állni, jövőre szeretnék a tetejére is feljutni. Ugyanakkor nem szabad majd komoly következtetéseket levonni a szereplésből, hiszen 2008-ban is az Eb-n csak nyolcadik lettem, de az olimpiát végül megnyertem”.
Vajda szerint a világbajnokság annyival jobb, hogy az olimpia távspecifikusabbá vált. Így amíg Londonban csak 1000 egyesben indul, Szegeden elképzelhető, hogy több számban is rajthoz áll.
Addig azonban itthon a felkészülés mellett karitatív tevékenységekben vállal aktív szerepet. Legutóbb több kajakos és kenus társával a devecseri katasztrófa károsultjaihoz juttatott el segélycsomagokat.
„Szívszorító látvány volt a falu, ahova akkor még csak rendőri engedéllyel lehetett bejutni. Döbbenetes volt a házak falán látni az iszap nyomait. Az egész város olyan túlviláginak tűnt, senki nem volt az utcákon, kihalt volt minden, akiket láttunk, maszkokban dolgoztak”.
Tizennyolc éve minden télen abba akarom hagyni a kenuzást
2010.11.24. 12:25 | MOL Csapat | Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://molcsapat-kenu.blog.hu/api/trackback/id/tr112470053
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.