London ezekben a napokban leginkább II Erzsébet ünneplésével foglalkozik – 60 éve került trónra -, de természetesen ilyenkor sem álnak le a július 27-én kezdődő olimpia előkészületei. Ennek ékes példája, hogy az elmúlt héten bemutatták az új, speciálisan az olimpiára tervezett és épített terminált a Heathrow repülőtéren
A sátorszerű létesítmény több mint 20 millió fontba került, és mindössze három napig, augusztus 13-tól 15-ig lesz használatban. A BBC tájékoztatása szerint azért csak ebben az időben, mert a játékok augusztus 12-i záróünnepélye után, várhatóan több tízezer utast - sportolókat, vezetőket, médiamunkásokat, szurkolókat - és 37 ezer csomagot ellenőriznek majd itt, járatok azonban nem indulnak az ideiglenes terminálról.
A repülőtér üzemeltetője szerint egyedül augusztus 13-án együttesen 137.800 utazót és 200 ezer csomagot várnak az öt állandó és a most bemutatott olimpiai terminálra, ez 30, illetve 50 ezerrel több, mint egy átlagos napi forgalom.
A július 27-én kezdődő és augusztus 12-ig tartó olimpiára ellátogatók nyolcvan százaléka Heathrow-ra érkezik, és onnan is indul majd haza.
Akik azonban ott lesznek, alaposan a zsebükbe kell nyúlniuk. A szervezők több tízezer szállodai szobát foglaltak le, de még legalább ugyanennyi maradt szabadon. Ezeket – belváros-külváros függvényében - akár minimum kétszer, de inkább négy-ötször drágábban is adhatják az olimpia két hetében.
A brit főváros egyébként is az egyik legdrágább a világon, és ehhez mérték az olimpiai belépők kategóriáját is. A négy évvel korábbi pekingi játékokhoz viszonyítva ugyanis jóval drágábbak lesznek a belépők, és ez sajnos igaz a magyar sikereket ígérő sportágakra is.
Abban nincs semmi meglepő, hogy a megnyitó és a záróünnepségre kíváncsiak a legtöbben. Az előbbire ugyan lehetett kapni – talán egy-két óráig - pár tucat jegyet tízezer forint magasságában is, de aki nem sajnálta rá a pénzt, akár háromnegyed millió forintot is fizethetett érte.
A legtöbb aranyéremmel – köztük remélhetően Vajda Attila újabb olimpiai bajnoki sikerével végződő – kajak-kenu versenyek döntőire még viszonylag „elviselhető” 20-40 ezer forintos jegyek kaphatók – ha még vannak egyáltalán.
Az elmúlt három olimpián diadalmaskodó vízilabdázók esetleges újabb sikerét 50 000 forint körüli összegért nézhetik meg, a jegy ára természetesen a helytől függ.
A legnagyobb különbség az férfi 100 méteres síkfutás döntőjének időpontjában lesz, hiszen a Wembley stadion legfelső-legszélső sorából akár 20 ezer forintért is látható Usain Bolt alig pár másodperces show-ja, de aki közvetlen közelről akarja látni a jamaicai vágtázót, annak több mint 250 ezer forintot kell letennie az asztalra.
Azonban azok is élvezhetik személyesen az olimpiát, akik nem tudják kifizetni a borsos jegyárakat, hiszen a maratoni futás, az országúti kerékpározás, illetve a Hyde Parkban rendezett triatlonverseny ingyenes lesz.